חיפוש

תזונה לחולי סרטן – בגישה הנטורופתית

 
שאלה:
גילו לאבי לפני כמה חודשים גידול סרטני בערמונית ויש גם גרורות בכבד. הוא מקבל טיפול כימותרפי. האם יש תזונה ספציפית שיכולה לעזור עם הטיפול בסרטן ?
 
תשובה:
מאת: אלון מרבר N.D, Cl.H – נטורופת מומחה לצמחי מרפא ודיקור
קצת רקע כללי כדי להבין את התמונה הגדולה…סרטן היא תוצאה של הפרעה מערכתית בגוף .לכן חשוב , דבר ראשון, לאזן  את מה שלא מאוזן אצל המטופל. ההפרעה המערכתית בגוף המטופל נגרמת מאורח חיים לקוי, מצב רגשי לקוי, חוסרים תזונתיים, רעלים ועוד.  כל אלה מובילים לחסור איזון כרוני במערכות הגוף. 
 

תזונה לחולי סרטן

כאן נכנסת לתמונה התזונה. תזונה נכונה משפרת את חילוף החומרים בתאים ואת תפקוד מערכות הגוף. תזונה נכונה עוזרת לפינוי רעלים תקין ולתקשורת תקינה בין התאים.
כמובן שחשובה מאוד ההתאמה האינדבידואלית. את התזונה יש להתאים למצבו האנרגטי של המטופל ולסוג הטיפולים אותם עובר.
 
עם זאת יש מזונות שידוע לפי מחקרים שמזינים את תאי הסרטן ומעודדים את גדילתם כמו למשל: חלבונים מהחי (בשר ועוף, דגים, ביצים ומוצרי חלב) וסוכרים מכל סוג. מזונות כאלו כדי להפחית למינימום אפשרי.
כדאי לשמור על תזונה אנטי דלקתית עם אינדקס גליקמי נמוך. תזונה זו כוללת: הרבה ירקות ונבטים, אגוזים וזרעים לא קלויים, שמנים בריאים בכבישה קרה. מומלץ להפחית מעודדי דלקת כגון: מזון מטוגן ומהיר, מזון מעובד, דגנים מלוטשים (קמח לבן, אורז לבן..), מיצים, סירופים ועוד.
 

דיקור וצמחי מרפא

תזונה נכונה תשפר מאוד את התמודדות הגוף עם טיפולי הסרטן ועם תופעות הלוואי של הכימותרפיה. יש אפשרות לשפר עוד יותר את מצב המטופל ואת יעילות הכימותרפיה על ידי תוספת של תוכנית דיקור וצמחי מרפא. מחקרים מראים שצמחי מרפא מסוימים כמו: כורכום, גדילן מצוי ועוד יכולים לשפר את יכולת הכימותרפיה לכווץ את הגידולים הסרטניים. מחקרים מראים גם שצמחי מרפא יכולים להפחית את הנזקים שנוצרים בכבד,כליות ורקמות אחרות מהכימותרפיה.
הנה למשל מאמר מדעי על יכולת החומר הפעיל בגדילן המצוי (סילמרין) לשפר את יעילותן של כימותרפיות מסוימות. לאותו חומר גם פעילות אנטי סרטנית ישירה ללא קשר לכימותרפיה. קישור למאמר
 

לסיכום ניתן לאמר:

  • תזונה נכונה חשובה מאוד לשיפור הצלחת הטיפול בסרטן.
  • את התזונה יש להתאים אישית למצבו של המטופל.
  • הנחיות כלליות: להפחית חלבון מהחי, סוכרים, מטוגן ומזון מעובד.
  • צמחי מרפא ודיקור משפרים את הטיפול בסרטן ועוזרים להפחית תופעות לוואי של הכימותרפיה.

יש לך עוד שאלות על תזונה וטיפול טבעי בסרטן ?

לפרטים נוספים צרו קשר

דילוג לתוכן