טיפול טבעי באסטמה | קצרת – צמחי מרפא, סו-ג'וק ותזונה

רקע כללי

אסטמה היא מחלת נשימה דלקתית כרונית. מקור המילה אסטמה הוא "נשימה כבדה" ביוונית.

בעברית נקראת גנחת הסימפונות או קצרת. התקפי האסטמה נגרמים על רגע אלרגי. האלרגיה יכולה להיות לאחד או יותר מהגורמים הבאים: קרדית אבק הבית, קשקשת חתולים,אבקנים, מזונות מסוימים וכו. 

בגלל אותה רגישות אלרגית חולי אסטמה רבים נוטים לסבול מתסמינים אלרגיים נוספים כמו נזלות, גרד בעיניים ועוד. אצל חולי אסטמה מערכת הנשימה נהיית רגישה ולכן מאמץ מוגבר של המערכת כמו בזמן צחוק או פעילות גופנית למשל יכול להתעורר התקף.

 

מהלך המחלה

מחלת האסטמה היא מחלה שבה החולה סובל אך ורק בזמן התקף. ביום יום כשאין התקף הנשימה תקינה כמו של אדם אחר והתחושה היא שאין בכלל מחלה. לאחר גירוי דרכי הנשימה על ידי אלרגן או מאמץ מוגבר של מערכת הנשימה לרוב חל תהליך של התכווצות השרירים החלקים בדרכי הנשימה הגורמים לחסימה של כניסת האויר. בנוסף, יש הפרשה מוגברת של ליחה. שתי הפעולות האלה גורמות לקוצר נשימה, חירחורים ושיעול במטרה לסלק את הליחה. תופעות אלה הן תופעות קלאסיות של אלרגיה בה הגוף מנסה לחסום כניסה של אלרגנים שהוא מזהה כגוף אוין.

 

הסימפטומים של התקף אסטמה

 • קשיי נשימה

 • צפצופים וחרחורים

 • שיעול עוויתי ולפעמים ליחתי מעט

 • אי נוחות בחזה

 

גורמים מעוררי התקף אסטמה

 • אלרגנים: אבק, אבקני פרחים, קשקשת של חתולים, מזונות מסוימים ועוד.

 • תרופות מסוימות

 • צחוק

 • פעילות גופנית

 • זיהום אוויר

 • מחלות זיהומיות של דרכי הנשימה כמו הצטננות, שיעולים וכדומה.

 • מזג אויר קיצוני

הקשר בין אי סבילות למזון, מחסור בחומצת קיבה והתקפי אסטמה

אי סבילות למזון היא בעצם רגישות למזון ובניגוד לאלרגיה למזון היא הרבה יותר קשה לאבחון.

 במצב שבו יש אלרגיה לבוטנים לדוגמא הגוף יגיב בחריפות בסמוך מאוד לאכילת הבוטנים ובמקרים של רגישות למזון לעומת זאת, התגובה יכולה לקחת שעות ולפעמים ימים. 

הגוף מפתח רגישות למזון בעקבות מחסור באנזים שאמור לפרק את אותו מזון כמו באי סבילות ללקטוז למשל או בגלל חוסר בחומציות הקיבה (HCL- חומצה הידרוכלורית).

 נמצא שאצל כ80% מחולי האסטמה יש מחסור בחומצת הקיבה.

 מצב זה מוביל לפירוק חלקי בלבד של המזון, מולקולות גדולות מידי של המזון מגיעות אל המעי, נספגות חלקית אל הדם ויוצרות תגובה אלרגיה שיכולה להתבטא גם כהתקפי אסטמה.

טיפול טבעי באסטמה 

הטיפול הטבעי באסטמה מתחלק ל3 : טיפול בתזונה, טיפול בסו-ג'וק (דיקור) וטיפול בצמחי מרפא ותוספי תזונה. כמובן שלכל מטופל רמה שונה של אסטמה, תגובה שונה לטיפול ולכן הטיפול חייב להיות מותאם אישית ובליווי מקצועי.

 

 

טיפול בתזונה

מומלץ להפחית מזונות יוצרי ליחה כמו מוצרי חלה,בננות, פירות הדר, קמח וסוכר לבן.כמו כן, להפחתת הדלקת מומלץ להפחית מזונות עשירים בחומרים מעודדי דלקת כמו למשל חומצה ארכידונית ובקביל להגביר מזונות אנטי דלקתיים ועשירים בנוגדי חמצון וסיבים כמו: אומגה 3 (פשתן, צ'יה) , פירות וירקות.

 

 

טיפול בסו-ג'וק

בעזרת דיקור, צבעים, הדבקת זרעים ועוד כלים טיפוליים נוספים אנחנו מאזנים את מערכת החיסון ומפחיתים את הרגישות האלרגית, מפחיתים ליחה וכיווץ במערכת הנשימה משפרים ומחזקים את תפקוד הריאות. הגדולה של שיטת הסו-ג'וק היא שהמטופל מקבל הנחיות טיפול עצמי לבית שממש מעלימות התקף אסטמתי אם תופסים אותו בתחילתו.(מנסיון אישי שלי ושל מטופליי זה עובד מדהים!) לחצו פה כדי לקרוא עוד על שיטת הסו-ג'וק.

 

 

טיפול בצמחי מרפא ותוספי תזונה

במצבים של חוסר בחומצת קיבה צמחי מרפא מרירים מגברים את הפרשות חומצת הקיבה,משפרים את העיכול וזה מוביל לירידה בתגובה האלרגית. 

במקביל, ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי אלרגית ואנטי דלקתית העוזרים מאוד להפחית את כמות ורמת ההתקפים. 

צמחים אנטי אלרגיים נפוצים כוללים: עלי סרפד, סקוטלריה סינית, מורינגה וליקוריץ. 

נטילת תוספי תזונה של חומצת שומן מסוג אומגה 3 ושל קוורצטין הראו שיפור במצבם של חולי אסטמה.

לחצו פה פרטים נוספים על הרכבת פורמולה אישית של צמחי מרפא.

 

רוצה פרטים על טיפול טבעי באסטמה ?

נשמח לעזור !

טלפון: 054-981-1731

אלון מרבר N.D, Cl.H – נטורופת מומחה לצמחי מרפא ודיקור

שאלות ותשובות על טיפול טבעי באסטמה 

שאלה:

אני בן 25 וסובל מאסטמה כבר שנים רבות. החלטתי לפני כחצי שנה להפסיק עם המשאפים ולנסות לטפל באסטמה בצורה טבעית. עשיתי שינוי תזונתי משמעותי – הורדתי חלב, חיטה, קמח לבן, סוכרים, מטוגנים והגברתי פירות וירקות, זרעי פשתן ושייקים ירוקים. חל שיפור מסוים בכמות ההתקפים אבל יש עדיין התקפים ושמח לדעת איך אפשר עוד לשפר.

תשובה:

השינוי שעשית הוא מעולה. מנסיון אישי זה לא מספיק באמת. אני מציע לשלב צמחי מרפא להפחתת הרגישות האלרגית ולהפחתת הדלקתיות בדרכי הנשימה. 

את צמחי המרפא כדאי להתאים באופן אישי לאחר אבחון מסודר שיתן רקע נוסף אודות מצבך הבריאותי.

 

שאלה

אני בת 37 וסובלת מאסטמה ונזלת אלרגית. באביב המצב הכי גרוע. שמעתי שסו-ג'וק יכול לעזור מאוד לשפר את המצב. כמה טיפולים אצטרך?

תשובה:

סו-ג'וק עובד בצורה מאוד יעילה. אני גם אסטמתי והסו-ג'וק עוזר לי מאוד. לרוב במקרי אסטמה נדרשת סדרה של 10 טיפולים שמתחילה באבחון מסודר. 

לאחר האבחון ניתן לדעת איך לטפל ואת תקבלי גם הנחיות תזונתיות והתאמה אישית של פורמולת צמחי מרפא. הגדולה של שיטת הסו-ג'וק הוא שתוכלי ללמוד דרכים לטיפול עצמי בבית. אפשר בכמה דקות להפסיק התקף אסטמה בתחילתו!

לפרטים נוספים צרו קשר

WhatsApp chat
דילוג לתוכן